KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Následky sucha na Žatecku by mohla vyřešit nová přehrada Kryry

14/06/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Následky dlouhotrvajícího sucha na Žatecku, které patří k nejsušším místům České republiky, by mohla vyřešit stavba přehrady Kryry. Uvedl to odborník ministerstva zemědělství a jeden z tvůrců strategie boje proti dopadům sucha Pavel Punčochář. Šlo by o nádrž o objemu pět milionů metrů krychlových, postavit by se mohla do 15 až 17 let, tedy zhruba v roce 2032.

Punčochář dodal, že o stavbě by mohla do dvou let rozhodnout vláda. Ministerstvo se nyní snaží, aby státní podniky Povodí Ohře a Povodí Vltavy vypracovaly studie proveditelnosti.

Investice do nádrže nyní podle Punčocháře nelze odhadnout. Nádrž, která by zaplavila 73,4 ha na Podvineckém potoce, by se plnila z Nechranické nádrže, která je vzdálena 22 kilometrů. Přivaděč vody lze vést po státních pozemcích, což by mohlo stavbu významně zjednodušit, dodal. Přesné vymezení přivaděče není detailněji zpracováno, přednost by dostala pravděpodobně varianta přivaděče pod zemí. Nádrž by se plnila z nechranických vodních nadbytků.

Jak už ale dříve uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka, stavba některé z nádrží bude zahájena pouze tehdy, když se prokazatelně a dlouhodobě začnou naplňovat negativní scénáře dopadů klimatických změn. Ministerstvo nebude této vládě do konce jejího působení navrhovat žádné nové lokality na případnou výstavbu nádrží, dodal.

Vláda loni schválila, aby v rámci omezování následků sucha ministerstvo zemědělství začalo s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Přípravné práce začaly i na dalších dvou nádržích, a to na Pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.*