KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Na jižní Moravě už začala sklizeň obilí, důvodem je sucho

27/06/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Oldřich Přibík

Na jižní Moravě už začala sklizeň ječmene. Letos zhruba o deset dní dříve než obvykle. Důvodem je sucho, zemědělci očekávají nízké výnosy. Podle agenturních informací kombajny vyjely zejména na Břeclavsku, ale také kolem Pohořelic a na Znojemsku.

Zemědělci začali sklízet ozimý a sladovnický ječmen. Zejména na Břeclavsku, kde dnes vyjely například kombajny společnosti Agro Měřín. Sklízejí i jiné společnosti, například zemědělské družstvo Buhlary. Jeho předseda a šéf břeclavké agrární komory Antonín Osička řekl, že hlavním důvodem brzké sklizně je sucho.
"Obilí ani nedozrálo a už to uschlo. Výnosy jsou úplná katastrofa, obilí je poloviční, někde třetinové. Bude z toho možná jen pleva pro dobytek," uvedl Osička. Zemědělci podle něj ještě budou dělat rozbory kvality.
Sklízí se tam, kde nejvíce zasáhlo sucho, tedy také na Znojemsku, které v sobotu navštívil ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj je suchem v Česku nyní silně postiženo 11 okresů. Pokles výnosů u některých plodin může místně přesáhnout i více než polovinu obvyklé míry. Nejvíce postiženy jsou okresy na jižní Moravě a ve středních Čechách. Stát chce zemědělcům pomoci, konkrétní kroky bude znát s postupem žní za několik týdnů.
Osička řekl, že na Břeclavsku dnes pršelo. Pro některé plodiny je to ale pozdě. "Jedině nám to pomůže na kukuřici, cukrovku. Suchem máme zasažených 30 nebo 40 hektarů," uvedl Osička. Sucho postihlo zemědělce už předloni. Zemědělci a pěstitelé lesních dřevin podali 3665 žádostí o náhradu škody v celkové výši 1,26 miliardy Kč. Peníze dostali během loňského září a října.*