KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ministr financí chce zamítnout návrh na snížení spotřební daně z piva

09/06/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertova

 Ministr financí Ivan Pilný chce zamítnout návrh na snížení spotřební daně z piva. Označuje ho za populistický a nelíbí se mu ani odhadovaný výpadek výběru daně zhruba 800 milionů korun. Řekl to dnes při druhém čtení návrhu občanských demokratů ve sněmovně. Poslanci návrh propustili do třetího čtení. Rozhodovat by o něm mohli na své příští schůzi.

Sazby mají klesnout tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil, aby stát získal více peněz do rozpočtu. Snížení spotřební daně by mělo kromě jiného kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb.

Návrh na plošné zvýhodnění výrobců podle Pilného vůbec nezaručuje to, že se promítne do snížení cen pro restaurace nebo konečné spotřebitele. Zopakoval argument vlády, že snížení sazby by se na půllitru piva projevilo poklesem ceny asi o 30 haléřů.

Občansko-demokratická strana navrhuje snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 korun na 26,80 Kč za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 Kč. Snížení sazeb strana navrhla i u malých nezávislých pivovarů, čímž chce podpořit tyto pivovary i rozvoj měst a okolních regionů. Ministerstvo financí ale už dříve poukázalo na to, že tak navržené snížení daně pro malé pivovary je v rozporu s požadavky EU. Předseda klubu navrhující strany Zbyněk Stanjura proto předložil pozměňovací návrh, který sazbu pro malé pivovary s nejmenším výstavem upravuje tak, aby nebyly pod minimálním limitem, který požaduje unie.

Pilný také uvedl, že návrhem stát vysílá signál o ochotě snižovat spotřební daně u dalších komodit, jako jsou lihoviny, pohonné hmoty nebo cigarety.*