KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Stát bude ovocnářům kompenzovat škody způsobené mrazy v dubnu a květnu

12/05/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Ovocnáři mohou podle ministra zemědělství Mariana Jurečky počítat s podporou státu, pokud jde o kompenzace za škody, které jim způsobily dubnové a květnové mrazy. Stát se k nim zády neotočí, řekl dnes na chovatelském veletrhu v Brně. Míru případné náhrady škod ale neuvedl. Sady zasáhly mrazy v dubnu a znovu tento květnový týden. Ovocnáři zatím sčítají škody.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka nízké teploty z noci na středu prohloubí v kvetoucích ovocných sadech škody z mrazů dubnových. Hrozí poničení jabloňových sadů, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku. Dubnové mrazy poničily hlavně meruňky a broskve.

Podle Jurečky ministerstvo s ovocnáři komunikuje. "Během dvou tří týdnů si budeme schopni sednout a říci, co jsme schopni s tím dělat. Nechci tady dnes říkat žádné číslo, co přesně dokážeme udělat. Rozhodně ale mohou očekávat, že se k nim zády neotočíme," uvedl Jurečka.

Letošní a loňské mrazy také výrazně poškodily vinice. Vinaři jen za loňský rok přišli na tržbách za neprodané víno o více než miliardu, letos budou škody zřejmě obdobné nebo vyšší. Podle Jurečky mohou svoje podnikání pojistit a stát jim až polovinu pojistky proplatí. Resort podporuje i nákup investic do technologií, které mohou zabránit nebo zmírnit škody způsobené mrazy. Jurečka řekl, že vějíř možností pro vinaře je široký, jsme připraveni diskutovat, zda jej ještě nerozvinout.

Svaz vinařů už uvedl, že bude chtít po státu speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící, bude chtít i zvýšení kompenzací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantované pětadvacetiprocentní podpory na 65 procent, nyní mají 50 procent. Podle Jurečky je stát připravený o navýšení podpory jednat s Evropskou komisí.*