KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Letos se očekávají jenom dvě kůrovcová rojení, pomáhají ochranná opatření

26/05/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertová

V minulém týdnu se oteplilo a začal se rojit kůrovec. Je to však zhruba o měsíc později, než je běžné. Státní podnik Lesy ČR do ochranných opatření letos investoval meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun. Uvedl to generální ředitel podniku Daniel Szórád s tím, že díky tomu by v letošním roce mohla být jenom dvě kůrovcová rojení místo tří, případně až čtyř, která se mohou vyskytnout v suchých letech. Největší problém i letos bude podle něj na střední a severní Moravě. Podnik vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.

Boj s kůrovcem je jednou z priorit státního podniku. Kůrovcem jsou nejvíce ohrožené lesy ve Slezsku a na severní Moravě a právě tam podnik soustředí nejvíce ochranných opatření proti škůdci. Loňský rok byl rozšířením kůrovce extrémní, lesníci čelili kůrovcové kalamitě. Kůrovcového dříví se loni vytěžilo přes 2,4 milionu metrů krychlových, meziročně dvakrát tolik. Szórád uvedl, že letos se za první čtyři měsíce vytěžilo 280 000 kubických metrů, loni to bylo přes 500 000. Situaci tak vidí o něco lépe než v uplynulých dvou letech.

Lesy zároveň řeší i problém s používáním silniční infrastruktury, která na Moravě trpí kvůli nadměrnému používání při těžbě kůrovcového dřeva. Podle Szóráda podnik nemůže investovat do cizích komunikací, které nevlastní. Jako problém to však vnímá.

Podle něj by se měla do problematiky vložit ministerstva a vláda a rozhodnout, co se s malými silnicemi udělá. Lesy by mohly platit na infrastrukturu i více, ale pak by neodváděly tolik peněz do státního rozpočtu. Podnik ročně investuje zhruba 400 milionů korun jenom do oprav cest, plánuje odkupovat další, které používá. Ty by pak opravovat mohl. Problém je ale systémový, Szórád říká, že stát by měl najít nějaké nové řešení.*