KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ovocnáři se obávají mrazů, ohroženy jsou hlavně peckoviny

20/04/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Oldřich Přibík

Ovocnáři se obávají mrazů, které by měly Česko podle předpovědi meteorologů zasáhnout zejména v noci ze čtvrtka na pátek. Ohroženy jsou hlavně peckoviny, tedy meruňky, broskve a třešně. Mrazy v noci na dnešek žádné větší škody na ovocných výsadbách nezpůsobily. Řekl to včera předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Ze čtvrtka na pátek by mělo mrznout celou noc, ranní minima by mohla dosáhnout minus pěti stupňů Celsia. "To je velmi špatný výhled, noc na pátek by mohla být kritická," uvedl Ludvík. Dodal, že meruňky a broskve jsou již z většiny odkvetlé, v plném květu jsou třešně a slivoně. Před kvetením jsou jabloně, takže by mrazům mohly odolat lépe. Pouze na jižní Moravě nyní začínají kvést rané odrůdy jabloní. Mráz v noci na úterý plošné škody podle Ludvíka nenadělal. "Šlo o klasický jarní přízemní mráz, který byl jen k ránu," uvedl. Stromům navíc pomohly předchozí deště, protože voda na květech při mrazu zmrzne a vzniklá krusta květy ochrání.

Jarní mrazy poničily úrodu v Česku naposledy loni, zejména na jižní Moravě. Sklizeň ovoce loni kvůli mrazům klesla o 20 procent na 150 100 tun. Propady na historická minima zaznamenaly výnosy meruněk a broskví. Celkové ztráty z mrazů ovocnáři vyčíslili téměř na 400 milionů korun.*