KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Veterinární správa požádá Rusko o přehodnocení zákazu dovozu drůbeže a vajec

31/03/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertová

Státní veterinární správa (SVS) požádá Rusko o přehodnocení zákazu dovozu živé drůbeže a násadových vajec ze čtyř českých krajů. Rusko k dočasnému omezení dovozu přistoupilo dnes kvůli výskytu ptačí chřipky. Podle SVS se ale nákazová situace v Česku v posledních týdnech výrazně zlepšila, což správa uvádí v dopise ruské straně. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Pejchal.

Ruské opatření se týká Pardubického, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje. Podle zjištění ale tento krok podnikatelům problémy nezpůsobí, protože do Ruska drůbež ani násadová vejce nevyvážejí.

Podle Márie Slepičkové z Krajské veterinární správy Karlovarského kraje by se kraje toto opatření týkalo, kdyby se něco do Ruska vyváželo. Ale nevyváží se vůbec nic, řekla. V kraji bylo kvůli ptačí chřipce utraceno přes 35 000 kusů drůbeže ve dvou velkochovech, přes dvě desítky slepic a kachen bylo usmrceno minulý týden u soukromého chovatele.

Ani v Plzeňském kraji ruský zákaz potíže nezpůsobí. Nikoho z podnikatelů se to nedotýká, protože tam tyto komodity nevyvážejí, uvedl Richard Bílý z krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj. Jde o reakci na ohnisko ptačí chřipky v obci Bohy na severu Plzeňska, které je už uzavřené. Třetí země ohnisek chřipky podle Bílého využívají a občas reagují zákazy dovozu.

Podle údajů Českého statistického úřadu vývoz živé drůbeže do Ruska v posledních letech rostl. Loni čeští exportéři vyvezli drůbež za téměř sedm milionů korun, v roce 2015 export představoval 5,248 milionu korun. Roční vývoz živé drůbeže do celého světa dosahuje zhruba dvou miliard korun.*