KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sněmovna podpořila zvýšení sankcí za použití falšovaných ochranných přípravků

16/03/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertová

Používání nepovolených nebo falšovaných přípravků na ochranu rostlin omezuje pomocí sankcí a registrací vládní novela, kterou dnes v prvním kole projednávání podpořila sněmovna. Novelu před dalším schvalováním posoudí sněmovní zemědělský výbor. Dostal na to měsíc namísto obvyklých 60 dnů. O rychlejší projednání normy požádal ministr zemědělství Marian Jurečka.

Novela počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin by se měla zvýšit z jednoho na tři miliony korun. Stejně se zvyšuje pokuta za uvádění na trh nebo používání nepovoleného přípravku. Novela také z 1,5 milionu na pět milionů korun zvyšuje pokutu za zavlečení škodlivých organismů nebo rostlin do České republiky.

Současná výše pokut je nízká, uvedlo již dříve Ministerstvo zemědělství. Podle studie vypracované Evropskou komisí je v EU přibližně desetiprocentní podíl prodaných nepovolených přípravků, v České republice je to 17,5 procenta. Podle ministerstva nejde o ojedinělé případy.

Exministru zemědělství Petru Bendlovi se zvýšení pokut zdálo poměrně razantní. Požádal proto Jurečku o předložení materiálu, který by navrhovanou výši pokut porovnal.

Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset podle návrhu povinně registrovat. V České republice je jich podle ministerstva 400, za registraci zaplatí 1000 korun. Návrh rovněž omezuje používání pesticidů a také platnost certifikace u sušáren dřeva, které hubí škodlivé organismy, maximálně na dva roky. Nyní je osvědčení časové neomezené.*