KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sněmovna podpořila novelu s pravidly pro uvádění česnekové sadby do oběhu

16/03/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertová

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila novelu zákona o oběhu osiva a sadby, která brání klamání zákazníků při nákupu sadby česneku. Zákazník často místo sadbového česneku koupí konzumní česnek, který ale podle odborníků nemusí být v pořádku; může obsahovat choroby a škůdce, což se pak projeví ve špatné úrodě.

Vládní novela nastavuje pravidla pro uvádění česnekové sadby do oběhu. Sadbu česneku má být možné uvádět do oběhu pouze jako uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrovaní a informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců. Ministerstvo zemědělství dostane pravomoc vydat formou vyhlášky požadavky a podmínky pro výrobu, balení, označování a prodej sadby česneku.

Miroslav Šmoranc z Českého zahrádkářského svazu již dříve řekl, že konzumní česnek je sice možné zasadit, je ale riziko, že rostlina bude zamořena chorobami. Sadbový česnek je sice dražší, ale je u něj zajištěna odrůda i dobrý zdravotní stav. Kupující by měl navíc při nákupu sazby obdržet certifikát o sadbě.

Podle vládní zprávy o stavu zemědělství za rok 2015 představovala předloňská produkce česneku v Česku včetně dopočtu za domácnosti 1629 tun, což byl meziroční pokles o 12 procent. Průměrný výnos činil 3,86 tuny na hektar. Naproti tomu dovoz česneku vzrostl téměř o pětinu na 6,5 tisíce tun.*