KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Farmáři by měli mít informace o prodeji polí v pronájmu a dostat tak šanci na odkup

17/03/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Ministr zemědělství Marian Jurečka chce, aby farmáři získávali informace o prodeji polí, která mají v pronájmu, a mohli tak podat nabídku na odkup. Mělo by to podle ministra zlepšit pozici farmářů vůči investorům a developerům, kteří pole pořizují spekulativně a na půdě pak nehospodaří. Farmáři nyní často ani nemají možnost předložit cenovou nabídku, řekl Jurečka na sněmu Agrární komory ČR v Olomouci. Komora se již delší dobu snaží pro zemědělce prosadit předkupní právo u pozemků, na nichž hospodaří.

Zemědělci si podle Jurečky stěžují, že by půdu rádi koupili i za vyšší cenu než investor, avšak vůbec nedostali možnost předložit majiteli pozemku cenovou nabídku. Investoři podle Jurečky často využívají neinformovanosti majitele pole a půdu spekulativně nakupují, aby výhledově zhodnotili vložené peníze.

Agrární komora již delší dobu chce, aby zemědělci měli předkupní právo na pozemky, na kterých hospodaří. Má podle ní jít o jeden z nástrojů, který by zemědělce motivoval k větší péči o půdu a také o nástroj v boji proti suchu. Jandejsek řekl, že nikdo nechce omezovat majitele půdy, ale když někdo na propachtované půdě hospodaří, pak by jako první měl vědět, že ta půda je k prodeji a mohl jednat o ceně. Majitel to pak může prodat, komu chce.

Podle Zemědělského svazu cena zemědělské půdy v ČR stoupá, k tomu přispívají právě i nákupy investorů, kteří chtějí vydělat na jejím dalším růstu. Například loni v prvním pololetí půda podle svazu podražila o pětinu a v roce 2015 její cena vzrostla o 16 procent. Česká republika je jednou z mála zemí v Evropské unii, která nemá vůbec žádnou regulaci obchodování s půdou, upozornil předseda svazu Martin Pýcha.*