KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Českou republiku obchází strašidlo včelího moru…

06/03/17
viz. zdroj

Zdroj: Spolek Krušnohorských Včelařů

Od ing. Kamila Kurtina jsme dostali opis článku zaměřeného na „mor včelího plodu“ od ing. Jiřího Turzy, který měl vyjít v časopise Včelařství. Až si ho přečte (je v příloze) mnohé pochopíte. Kde je zádrhel? Strašení včelařů namísto cíleného vzdělávání vytváří nepostradatelnost důležitého orgánu, který včelaře ochrání za každou cenu a je pro něho nepostradatelný. To, že mu občas zničí obchodní aktivity tím, že pod heslem „Český med“ dodává na trh dovozové šmejdy, je zcela nepodstatné. Bylo by asi zajímavé, kdyby šlo zveřejnit, kolik tun medu zůstává na skladu po minulé sezoně. Navíc je tu ještě jeden faktor. V době rozkvětu chovu hospodářských zvířat stála včela na okraji zájmu veterinářů. S ubýváním chovných zvířat v zemědělské produkci se dostala i včela do jejich zorného pole, aby nahradila ztráty.

ČLÁNEK ke stažení ZDE

Vyjádření autora článku:

Vážení přátelé,
v našem spolkovém časopisu Včelařství č. 3 měl být uveřejněn můj článek na téma tzv. Moru včelího plodu. V poslední chvíli bylo po zásahu vedení ČSV zakázáno článek publikovat. O tom, že se tak stalo na poslední chvíli, svědčí i fakt, že v obsahu č. 3 zůstal nedopatřením nadpis článku.
Článek byl pouze vyjádřením mého názoru, nikoliv vědeckým pojednáním. Z vedení ČSV mi bylo tlumočeno, že pokud svůj názor poopravím a zkoriguji dle pokynů, článek by mohl vyjít. Potom by to ale již nebyl můj názor, proto to neudělám.
Originál článku najdete v příloze, dávám jej volně k dispozici. Můžete jej volně šířit. Věřím, že se rozvine diskuze na toto téma.
Přeji hezký den, ing. Jiří Tuza