KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Poslanci z výboru doporučili zpoplatnit všechny plastové tašky

20/02/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Lidé asi nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Poslanci z výboru pro životního prostředí to dnes doporučili zakázat zákonem. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Změny má přinést novela o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.

Výbor dnes doporučil na návrh svého předsedy Robina Böhnische zpoplatnit všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Vládní předloha totiž podle Böhnische navrhovala zpoplatnit v souladu s unijní směrnicí jen lehké tašky vzhledem k tomu, že silnější tašky většina obchodníků sama zpoplatňuje. Böhnischova úprava má zabránit tomu, aby se zákon obcházel.

Novela cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení.

Výbor také podpořil úpravu recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020, kterou má novela stanovit. Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, celkově by se mělo využít 80 procent obalů. Výbor ale doporučil celkové využití snížit na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice.

Poslanec Milan Urban navrhoval snížit povinnou recyklaci skleněných obalů z vládou navrhovaných 75 procent do roku 2020 na 73 procent. Jan Zahradník chce stejné snížení i u papírových a lepenkových obalů. Zdůvodnil to tím, že v obalových krabicích s elektronikou se začaly místo polystyrenu používat obtížně recyklovatelné papírové kartony. Ve výboru tyto návrhy ale podporu nenašly.*