KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vláda schválila změny ve Státní politice životního prostředí

25/11/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Zdroj: Oldřich Přibík

Boj s povodněmi, dlouhodobým suchem, extrémními výkyvy počasí a erozí je součástí Státní politiky životního prostředí. Vláda včera schválila aktualizaci strategického dokumentu, který nově zahrnuje předcházení a snižování následků přírodních nebezpečí. Jeho součástí jsou i rizika, která zaviní člověk, jde třeba o kontaminace nebo ekologické zátěže.

Ekologické Hnutí Duha ale státní politiku kritizuje. Podle šéfa aktivistů Jiřího Koželouha jí chybí razantnější opatření, která by nejen přinesla větší zlepšení životního prostředí, ale také zabránila ekonomickým škodám a posílila hospodářství. Kritizuje i stagnující recyklaci odpadů a nezájem státu odstavit staré uhelné elektrárny.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale na svých stránkách uvedlo, že schválená aktualizace státní politiky není novou koncepcí ochrany životního prostředí a nemá ambici měnit platné a už schválené zásady například ve zlepšování kvality ovzduší nebo v plánech odpadového hospodářství.

Konkrétní kroky připravuje Ministerstvo životního prostředí v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu, uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP. Dokument vládě předloží do konce letošního roku.*