KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Stát může od příštího roku zakázat v Česku pěstování GMO povolených v unii

04/11/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Stát dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou v Evropské unii povolené. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím nemohla využít. Mění to až novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

V České republice se z GMO pěstuje pouze geneticky modifikovaná kukuřice, její plochy se ale stále snižují. Loni její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Letos podle údajů Ministerstva zemědělství spadla o dalších 92 procent a pěstoval ji jediný zemědělec na Pardubicku na ploše 75 hektarů. V roce 2008, kdy byla v Česku geneticky modifikovaná kukuřice nejrozšířenější, ji pěstovalo 167 subjektů na ploše přesahující 8300 hektarů. Kukuřice s genetickou modifikací má lepší odolnost proti škůdci zavíječi kukuřičnému.

Novela také ruší povinnost oznamování každého nového geneticky modifikovaného organismu, který je hodnocen jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích. Jde například o vysoké školy, nemocnice a biotechnologické firmy, tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely.

Norma zjednodušuje postupy pro práci s GMO v nejnižší kategorii rizika, aby byla odstraněna nadbytečná administrativa při vědecké práci. Bude tak stačit jedno oznámení, pouze u první práce s GMO.

Ministerstvo životního prostředí nyní přijímá ročně přibližně 60 oznámení o GMO v nízké rizikové kategorii. Doufá v to, že se mu sníží administrativní náklady. O polovinu, na pět let, se také snižuje doba, během které si musí instituce uchovávat dokumentaci o GMO.*