KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rekonstruované malé vodní elektrárny možná získají opět podporu státu

25/11/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Vláda se dnes postavila neutrálně k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Vyplývá to z průběžných výsledků zasedání kabinetu. O novele o podporovaných zdrojích energie rozhodne sněmovna. Kabinet by dal podle předkládací zprávy přednost tomu, aby byla věc řešena jinou připravovanou novelou.

V návrhu vládního stanoviska stálo, že senátní návrh spočívá v novelizaci přechodného ustanovení, které již navíc nabylo účinnosti. Tento přístup nepovažuje vláda s ohledem na charakter a účel přechodných ustanovení za vhodný. Podle něj by náprava měla být zjednána přímou změnou vlastního textu zákona, nikoli přechodných ustanovení.

Senátní novela se podle její autorky Jitky Seitlové týká téměř stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takové elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly už dříve.

Senátorská novela by to měla napravit, pokud ji poslanci dokážou přijmout ve zrychleném projednávání. Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.*