KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Jurečka export českého zboží do Číny neohrozil, chce s čínskými ministry dále jednat

04/11/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Export českého zboží do Číny jsem neohrozil, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Chce s čínskými ministry dále jednat. Letos ale již asi do Číny nepoletí, jak uvedl na briefingu. Ministerstvo podle něj stále nezná oficiální důvody, které vedly čínskou stranu ke zrušení jeho cesty.

Z dnešní schůzky mezi náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou a čínskou velvyslankyní vyplynulo, že čínská strana by měla schůzky na úrovni ministrů v budoucnu chtít, řekl Jurečka. Je připraven také uvítat čínský protějšek na svém ministerstvu. Letos však již asi do Číny nezamíří. Jurečka to považuje za málo pravděpodobné. Podobné cesty se podle něj totiž plánují měsíce, do Číny by tak teoreticky mohl zavítat v prvním pololetí příštího roku.

Potravinářská komora ČR dnes vyjádřila znepokojení nad ministrovými kroky. Podpisy kontraktů za desítky milionů korun na demineralizovanou syrovátku a sušené mléko se podle nich zadrhly. Ministr uvedl, že nemá žádnou informaci od svého náměstka Aleše Kendíka, který je nyní v Číně, ani od agrárního diplomata Vladimíra Randáčka, že čínské firmy přestaly komunikovat s českými partnery. Vyjádření komory označil za politické.

Oficiální zdůvodnění zrušení cesty do Číny Jurečka nezná. Řekl, že schůzky ze strany obou dvou ministerstev na úrovni ministrů jsou zrušeny s tím, že bylo telefonicky zastupitelskému úřadu zdůvodněno, že je to z důvodů, které zajisté obě strany znají. Nebyl tam konkrétní důvod, proč se tak stalo. Nebývá to zvykem, dodal ministr.*