KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Úroda brambor je velmi dobrá, domácí spotřebu ale nepokryje

25/10/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Pěstitelé v Česku letos podle posledního odhadu sklidí 689 000 tun brambor, v porovnání s minulou rekordně nízkou sklizní to je o třetinu větší množství. Podle dnešních údajů Českého bramborářského svazu je nynější sklizeň brambor díky dobrému výnosu porovnatelná s desetiletým průměrem, ačkoli se rozloha bramborových polí v zemi v minulých letech snižovala. Na pokrytí tuzemské spotřeby brambor ale ani letošní dobrá úroda stačit nebude.

„Domácí produkce dlouhodobě nekryje naši potřebu. Vystačí ze 70 až 80 procent,“ řekl tajemník svazu Josef Králíček. Předpokládá, že ze zahraničí bude do Česka do příští sklizně dovezeno kolem sto tisíc tun brambor. V této době je ale import minimální, protože farmářská cena v Česku je nižší než za hranicemi. Podle předpokladů pěstitelů by v dalších měsících měla mírně stoupat.

Pěstování brambor se u nás dlouho snižovalo, zemědělci dávali přednost jiným plodinám, kupříkladu řepce. „Nejde jen o to opět zvýšit plochu, ale také motivovat českého spotřebitele k nákupu u nás vyprodukovaných brambor,“ řekl předseda bramborářského svazu Miloslav Chlan. Svaz mimo jiné usiluje o zvýšení roční podpory na pěstování konzumních brambor vyplácené státem z dosavadních 50 milionů Kč na trojnásobek.

Při prodeji ve velkém teď dostávají čeští producenti za kilogram brambor zaplaceno kolem tří korun, o polovinu méně než před rokem. Při drobném prodeji ze dvora farem se cena za kilogram pohybuje mezi šesti až sedmi Kč. Jeden z havlíčkobrodských supermarketů nabízí volně ložené české brambory za 10,90 Kč za kilogram, zatímco u 2,5 kilogramu balených brambor z Francie činí cena za kilogram skoro 24 Kč.

Zemědělské podniky v ČR letos vysadily brambory na 23 414 hektarů polí, a to včetně průmyslových odrůd a sadby. Z hektaru podle statistiků odváželi v průměru 29,43 tuny, v meziročním porovnání výnos stoupl o více než sedm tun. Proti loňsku se výměra bramborových polí v zemi zvýšila o 3,2 procenta, podle Králíčka ale pěstitelé přidali hektary hlavně bramborám na výrobu škrobu.*