KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pokles stavů prasat v EU dává chovatelům naději

21/10/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Martin Jedlička

Tradiční audiovizuální prezentaci plemenných kanců mateřských a otcovských plemen, včetně hybridních linií ustájených v inseminačních stanicích kanců v Brné a Koutu na Šumavě, předcházejí odborné semináře. Podle Ing. Miroslava Koláře z pořadatelské akciové společnosti Chovservis je jejich záměrem jednak informovat chovatele o aktuálním dění v resortu, jednak prezentovat zkušenosti, jež by obohatily chovatelskou praxi.

 

V pořadí  jedenácté setkání chovatelů prasat ve Smiřicích zahájil ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal, který ve svém vystoupení nejprve zhodnotil aktuální situaci v chovu prasat s ohledem na ceny za jatečná prasata.

„V prvním pololetí letošního roku se prasata obchodovala za vůbec nejnižší cenu v posledních deseti letech. Momentálně se sice blížíme se ztrátou 50 haléřů průměru loňského roku, ale oproti tomu předloňskému v tuto chvíli ztrácíme sedm korun. Je předpoklad, že během několika týdnů se dostaneme na loňský průměr od začátku roku, který však byl z pohledu ekonomiky jatečných prasat krizový. V porovnání s rokem 2014 se jedná o výrazný rozdíl, což se samozřejmě odráží i ve stavech zvířat. Podle posledního sčítání Českého statistického úřadu bylo ke konci letošního července ve stavech 93 tisíc prasnic. V celkových stavech však pokles zaznamenán není, je to z toho důvodu, že výrazně stouply stavy prasat v kategorii výkrmu. Jedná se o zvířata, která jsou momentálně již snědená nebo v brzké době budou a z hlediska dlouhodobé výroby nehrají prakticky žádnou roli. Z toho důvodu jsou hlavním ukazatelem početní stavy prasnic, které se meziročně snížily o 1,5 %,“ konstatoval neutěšený stav Ing. Stibal.

Na druhou stranu ředitel Svazu chovatelů prasat nevidí budoucnost domácích chovatelů tak černě. Podle jeho slov zlepšení situace nahrává jednak pokles stavů prasat v Evropské unii, který reaguje na nadvýrobu vepřového masa a odráží náladu mezi evropskými chovateli, jednak  prostředky z dotací.

„Z dotací, které jsou definitivní, bude možné čerpat z celkové částky 1190 milionů korun. To při odhadované výrobě 236 tisíc tun vepřového masa představuje dotační podporu převyšující pět korun na kilogram produkce,“ vypočítal dále Ing. Stibal.*

Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.