KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Novelu proti falšování vína bude chtít Jurečka zmírnit v Senátu

25/10/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem má pomoci novela zákona o vinařství, kterou dnes schválila sněmovna. Předloha zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi připadá novela v některých případech příliš tvrdá a bude se snažit, aby ji Senát zmírnil. Za nerealizovatelný považují nová pravidla prodejci vína, vinaři naopak novelu chválí.

Předloha schválená ve sněmovně vedle pokut upravuje také pravidla pro prodej vína. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů. Předloha má podle vlády zvýšit ochranu spotřebitele.

Vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobená z hroznů sklizených v tuzemsku, musejí mít na horní části láhve podle novely povinně trikolóru. Nový předpis také obsahuje ustanovení, že vinotéky, které prodávají dovozové víno, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. bag-in-boxy. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

O zmírnění zákona se bude v Senátu snažit ministr Jurečka. Kritizuje povinnou trikoloru na hrdle láhve, když všechna ostatní označení v potravinářském sektoru, která odkazují na kvalitu nebo původ v ČR, jsou dobrovolná. Příliš tvrdá Jurečkovi připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí. „V okamžiku, kdy bude příjemce dovážet víno například v cisterně do České republiky k dalšímu použití jako prodeje v režimu sudového vína, tak bude muset přesně do litru mít rozepsáno, v ten okamžik z té cisterny, kde přesně to víno jako sudové bude v České republice v které konkrétní vinotéce prodáváno,“ řekl ministr. To je podle něj v praxi velice těžce naplnitelné.*