KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství: Kompenzaci za sucho už dostalo 1600 zemědělců, do konce října zpracujeme všechny jejich žádosti

20/10/16
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

19.10.2016

Tisková zpráva – Zemědělci postižení loňským extrémním suchem podali přes tři a půl tisíce žádostí o kompenzaci za více než 1,2 miliardy korun. Většina malých podniků, hospodařících na ploše do 500 hektarů, už má peníze na účtech. Do konce října by měly být zpracovány všechny žádosti.

„Ke včerejšímu dni jsme vyplatili už téměř 1 600 žádostí za necelých 150 milionů korun, vše pro podniky do 500 hektarů. Nyní začínáme vydávat rozhodnutí pro větší podniky. Stále platí, že děláme maximum, abychom stihli žádosti vyřídit do konce října,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Rozhodnutí pro podniky nad 500 hektarů mohlo Ministerstvo zemědělství začít vydávat až poté, co byly vyřízeny žádosti všech menších podniků. To bylo nezbytné pro stanovení celkových požadavků a přizpůsobení sazby pro podniky nad 500 hektarů. Na základě součtu všech oprávněných požadavků budou podniky nad 500 hektarů s ohledem na usnesení vlády na kompenzacích mírně kráceny.

„Abychom se vešli do částky 1,2 miliardy korun, kterou jsme na kompenzace za sucho vyhradili, budeme nakonec velké podniky krátit zhruba o 4,5 %,“ uvedl ministr Jurečka.

Zemědělci podali celkem 3 665 žádostí o náhradu v celkové hodnotě 1,26 miliardy korun. Ke včerejšímu dni bylo projednáno a připraveno k vydání rozhodnutí pro více než 75 %, tj. 2 850 žádostí, vyplaceno bylo 1 590 z nich za 150 milionů korun.

Za škody způsobené loňským suchem dostanou zemědělci nakonec celkem 1,2 miliardy korun. Na konci března 2016 nejprve vláda schválila uvolnění 300 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy, stejnou částku původně přidalo Ministerstvo zemědělství. V červenci pak MZe uvolnilo z vlastních úspor ještě dalších 600 milionů korun.

 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství