KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství: Je potřeba hledat strukturální opatření, která posílí stabilitu citlivých sektorů

12/10/16
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

11.10.2016

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal na Radě pro zemědělství a rybářství v Lucemburku se svými evropskými kolegy o možnostech zjednodušení Společné zemědělské politiky (SZP) a o aktuální situaci na trzích v EU, především u vepřového masa a mléka po červencových mimořádných opatřeních. Ministři zemědělství diskutovali také o zjednodušení podmínek greeningu.

„V rámci diskuze o zjednodušení SZP podporujeme, aby uplatnění podmínek aktivního zemědělce bylo dobrovolné. Plněním těchto podmínek totiž nedochází ke zlepšení zacílení podpor, ale spíše k nárůstu administrativy a kontrol. Dále navrhujeme zrušit vracení peněz nevyužitých v rámci krizové rezervy příjemcům a související nižší krácení přímých plateb v dalším roce. To by výrazně pomohlo naší platební agentuře,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Česká republika již delší dobu prosazuje zvýšení limitu u dobrovolné vázané podpory na 25 % ročního vnitrostátního stropu. To by mělo přispět k udržení stability některých našich citlivých sektorů. Pro posuzování greeningu považuje Ministerstvo zemědělství za užitečné sjednotit hektarové limity. Problematické je i zrušení tzv. pravidla 50/50, kdy by nově měla být nevymožená platba plně hrazena členským státem. MZe požaduje, aby i nadále byly finanční náklady rovnoměrně rozděleny mezi členský stát a Evropskou komisi.

Ve vystoupení k aktuální situaci na zemědělských trzích ministr Jurečka hovořil o potřebě hledat systémové nástroje pro posílení postavení výrobců a řešit problematiku transparentnosti cen, regulace nekalých obchodních praktik a posílení sdružování producentů.

„Uvítali jsme přijetí červencového balíčku na podporu trhů s mlékem a vepřovým masem. Už pozorujeme první signály zlepšení. Situace producentů je však stále vážná, proto je potřeba hledat strukturální opatření v odvětvích, která jsou silně ohrožena cenovými výkyvy,“ uvedl ministr Marian Jurečka.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství