KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rozpočtový výbor přerušil jednání o rozšíření vratky za zelenou naftu

01/09/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová, 31.8.2016

Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání vládního návrhu, který umožní rozšířit vratku části spotřební daně, za ‘zelenou naftu‘, i na živočišnou výrobu. Dosud se poskytovala jen zemědělcům v rostlinné výrobě. Členové výboru budou mít čas do pátku na podávání pozměňovacích návrhů, výbor se k debatě vrátí příští týden.

Zpravodaj k předloze a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek vládní návrh opět zkritizoval a chce navrhnout jeho zamítnutí. Označil to za větší otevření dveří daňovým únikům. Jak řekl, to, že se na vesnici šmelí se zelenou naftou, ví každý, kdo na vesnici žije.

Sněmovna by se měla touto novelou zákona o spotřebních daních zabývat na své zářijové schůzi, která začne v úterý.

Navržená vratka představuje 4380 korun na 1000 litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit i zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna. O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá 1000 subjektů, jejich přesný počet však podle ministerstva určit nelze. Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.

Ministerstvo zemědělství odhadlo, že stát přijde kvůli vratce ročně o 385 milionů korun. Z toho státní rozpočet přijde o 350 milionů a Státní fond dopravní infrastruktury o 35 milionů. Půl milionu korun si vyžádá zavedení možnosti celníků vstupovat do evidence hospodářských zvířat.