KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Premiér Sobotka by uvítal nižší DPH u základních potravin než u točeného piva

01/09/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová, 31.8.2016

Sociální demokraté by uvítali spíše snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u základních potravin než u točeného piva. Uvedl to včera v Plzni premiér Bohuslav Sobotka. Ministr financí Andrej Babiš chce dnes na koaliční radě opět navrhnout snížení DPH na točené pivo, tentokrát z 21 na 15 procent. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je při debatě o DPH u alkoholu třeba vzít v úvahu odborné argumenty týkající se zdravotních a sociálních dopadů.

Sociální demokracie by podle Sobotky chtěla, aby se snížila DPH z 15 na deset procent u chleba, masa a dalších základních potravin, kde si to stát může z rozpočtového hlediska bez problémů dovolit. Premiér se domnívá, že snížení DPH u piva může počkat. Sociální demokraté podle něj chtějí prosazovat snížení DPH na deset procent u všech potravin, v tomto volebním období se to ale už nedá stihnout, proto to chtějí prosazovat ve svém programu pro příští parlamentní volby.

Národní protidrogový koordinátor Vobořil uvedl, že pivo je zodpovědné za polovinu zdravotních a společenských následků spojených v ČR s alkoholem. V ekonomickém vyjádření jde podle něj o škody nejméně deset miliard korun ročně. Cenová dostupnost má přitom podle současných studií na míru spotřeby rozhodující vliv, Vobořil by proto o cenotvorbě rád vedl podrobnější debatu. Pokud by vláda podle něj chtěla přinést změnu v DPH, nemělo by se to odrážet na snižování ceny alkoholických nápojů.

Vobořil doporučuje stanovit minimální cenu za gram alkoholu pro konečného spotřebitele, jako to funguje například v části Kanady a s jejímž zavedením se počítá ve Velké Británii. Doplnil, že by uvítal především snížení DPH u nealkoholických nápojů.*