KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Mléko – ministr Jurečka vidí světlo na konci tunelu

27/09/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Lukáš Prýmas

Při třináctné národní výstavě – dni českého strakatého skotu v Radešínské Svratce, zmínil ministr zemědělství Marian Jurečka, že ceny mléka se odrazily ode dna.

Jsme ve složité situaci. Taková krizová situace v zemědělství nebyla desítky let, sešlo se mnoho faktorů – propady cen, loňské sucho, letošní mrazy … ale troufám si tvrdit, že už vidíme světlo na konci tunelu. Zastavil se propad cen mléka a ty se otáčejí k vyšším hodnotám. Máme signály z ostatních států, kde sledujeme poptávku na trhu. Věřím tomu, že bychom na konci roku mohli být v ČR na průměrné ceně nad sedmi korunami za litr. Děláme také vše pro posílení postavení domácích produktů a českých potravin na trhu, hledáme také prostor pro export do zahraničí. Věřím, že všechny tyto faktory se promítnou pozitivně, aby nebyly podniky, ktreré uvažují opustit živočišnou výrobu. Ministerstvo i vláda udělaly několik opatření, které v součtu činí přes 4 miliardy korun. Byť s tím máme vrásky na čele vy i my, věřím, že většinu budete mít do konce roku na svých účtech, tak aby rok končil v černých číslech,“ sdělil všem přítomným v Radešínské Svratce ministr zemědělství Marian Jurečka.

Novinky pro letošní ročník 

Ve spolupráci Českomoravské společnosti chovatelů a Svazu chovatelů českého strakatého skotu letos došlo k zlepšení podmínek pro zvířata i ošetřovatele. V mycích (fittingových) boxech i na dalších exponovaných plochách byla instalována plastová podlaha. Osvědčila se také poutací zábrana před předvadištěm.

„V katalogu bylo přes 80 plemenic, což je také dobré číslo, chci pochválit i dobrou přípravu zvířat i vodiče. Jsem rád, že vystavená zvířata ztělesnila kombinovaný typ českého strakatého plemene. Maso se s mlékem dobře snoubí, potěšil mne i tělesný rámec,“ zhodnotil předseda svazu Marian Bílý.

Největší účast v historii

„Návštěvností to byla zatím největší akce, zástupci vystavujících firem byli velice spokojeni. Zaznamenal jsem letos velký zájem o vše, co se týká zvířat. Podle slov přítomných Němců a Rakušanů jsou zvířata prostě porovnatelná s evropskou špičkou. Čeho si cením – především hojné účasti jak chovatelů, tak veřejnosti, ale také dětí a mládeže. Je třeba ocenit práci specialistů ze Zemědělského svazu, kteří se celý den dětem věnovali. Zemědělskou stezkou prošlo 1200 dětí, což je obdivuhodné,“ zhodnotil ředitel svazu Pavel Král.*