KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Biofungicidem proti plísni šedé v hroznech

27/09/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: David Bouma

Včera skončila v Maďarsku v obci Villány dvoudenní akce věnovaná biofungicidu Polyversum, kterou uspořádala společnost BIOPREPARÁTY, spol. s r. o.

Konference proběhla ve vinařství Tiffán’s, kde Polyversum (účinná látka Pythium oligandrum) používají druhým rokem, uvedl spolumajitel společnosti Ing. Ede Tiffán. Jedním z důvodů je, že ho aplikují proti plísni šedé (Botrytis cinerea), která způsobuje hnilobu hroznů, jako poslední ošetření. Vzhledem k tomu, že přípravek nemá ochrannou lhůtu, nejsou omezováni v termínu sklizně. Ostatní ochranu provádějí konvenčními přípravky. Ing. Tiffán přímo na vinici ukázal na rozdíl mezi neošetřenou kontrolou (citlivá odrůda Kadaraka) a řádky ošetřenými Polyversem (250 g/ha). Bylo zjevné, že na neošetřené kontrole plíseň šedá postupovala hroznem, který hnil, zatímco na hroznech ošetřených Polyversem napadené bobule zaschly, scvrkávaly se, ale nehnily a choroba se nešířila. Jak uvedl Ing. Mgr. Petr Rubák, který ve společnosti biopreparáty působí jako regulační a technický manažer, obdobný efekt má ošetření Polyversem například na jahodách. Účinnost přípravku proti botrytidě na hroznech potvrdili i další přednášející.
Ing. Tomáš Vaněk, Ph.D., který má ve společnosti Biopreparáty na starosti výzkum, konstatoval, že vyvíjejí novou, tekutou, formulaci Polyversa (suspenzní koncentrát). Odstraní tím problémy spojené s obsahem oxidu křemičitého v původní sypké formulaci. Ta vyžadovala filtraci před nalitím do postřikovače. Nová formulace má mít zaručenou skladovatelnost šest měsíců a pokusy podle Ing. Vaňka ukazují, že účinnost je shodná s původní formulací. Ranjan Bakhtani, manažer pro mezinárodní obchod společnosti Biopreparáty, konstatoval, že zaměstnávají 40 lidí a mají tři produkční místa s celkovou výrobní kapacitou 65 t preparátu. V roce 2017 ji chtějí zvýšit na 167 t. Prodávají do evropských i mimoevropských zemí (USA, Čína a dalších).
Polyversum je v tuzemsku zaregistrováno do řepky proti fomové hnilobě, hlízence a do ozimé pšenice a jarního ječmene proti fuzariózám klasů. Má ale řadu menšinových registrací.
Ing. Ede Tiffán je devátým v generaci vinařů, která se v obci Villány zabývá pěstováním  révy vinné a výrobou vína. Jeho vnuk Ing. Szolt Tiffán obor také vystudoval a věnuje se mu. Obhospodařují celkem 25 ha vinic, které se nacházejí nedaleko obce na jižních svazích 130–200 metrů nad mořem. Pěstují odrůdy Portugal, Kadarka, Frankovka (Blaufrankish), Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon. Průměrná teplota se v oblasti pohybuje kolem 11 °C a srážky kolem 600 mm. Roční produkce je kolem 150 000 lahví, uvedl Ing. Szolt Tiffán. Dále provozují od roku 1998 penzion s osmi pokoji a apartmánem. Oblast se nachází na jihu Maďarska nedaleko hranice se Srbskem a Chorvatskem.*

Další podrobnosti si přečtete v týdeníku Zemědělec.