KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Tržní ceny zemědělské půdy u nás dále rostou

09/08/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Ceny zemědělské půdy v prvním pololetí letošního roku opět rekordně rostly. Výrazný nárůst ceny byl zaznamenán zejména v prvním čtvrtletí roku, kdy se úroveň tržních cen zemědělské půdy ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2015 zvedla o 15 procent. Uvedla to ve své předběžné zprávě o vývoji tržních cen zemědělské půdy v prvním pololetí roku 2016 na svém webu společnost Farmy.cz, která se dlouhodobě specializuje na trh se zemědělskou půdou, prodej půdy za tržní ceny a monitoring cen při realizovaných transakcích zemědělských pozemků.

Pro druhé čtvrtletí letošího roku pak zpráva odhaduje zhruba šestiprocentní růst cen proti předcházejícímu čtvrtletí, přičemž průměrná výše tržních cen v monitorovaných obchodech činila v tomto čtvrtletí již 207 tisíc korun za hektar (tj. 20,07 Kč/m2), uvádí se ve zprávě s tím, že výstupy jsou kalkulovány z doposud zpracovaných údajů o realizovaných obchodech.

„Za nejvýznamnější faktor podporující růst tržních cen půdy považujeme současný vstřícný přístup bank při financování nákupu půdy zemědělskými subjekty. Zemědělci mohou nyní získat prostředky na nákup půdy (často až do sto procent kupní ceny) za nízké úrokové sazby, přičemž banky při financování akceptují stále vyšší kupní ceny půdy,“ uvádějí autoři zprávy a dodávají, že tržní cenu zemědělské půdy chápou jako cenu, které lze dosáhnout na trhu mezi dobrovolným kupujícím a dobrovolným prodávajícím, kdy obě strany jednají rozumně, bez nátlaku a při dostatečné prezentaci nabídky na trhu.

Podle zprávy o trhu s půdou za loňský rok, kterou vydala společnost Farmy.cz počátkem letošního roku se průměrné tržní ceny zemědělské půdy v ČR vloni  meziročně zvýšily o 16,46 procenta ze 139 590 korun na hektar  (tj. 13,96 Kč/m2) v roce 2014 na 162 565 korun na hektar (tj. 16,26 Kč/m2).*