KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Dovážený technický mák bývá často vydáván za potravinářský

04/08/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se speciálně zaměřila na kontrolu dovozu máku kvůli tomu, že se do České republiky často dováží technický mák, který se posléze vydává za potravinářský. Mák pěstovaný pro technické, převážně farmaceutické účely, však nemá chuťové vlastnosti potravinářského máku. Podle inspekce jde o rostoucí problém. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dovážený technický mák je odpadem z farmaceutické výroby, pěstuje se kvůli morfinovým alkaloidům a vyrábí se z něj léky. „Tak dovezený mák se často upravuje pomocí termostabilizace, aby se mohl nabízet jako potravina. Proces totiž snižuje obsah morfinu,“ popsal Kopřiva.

Inspekce dosud prověřila 551 šarží na takzvanou sledovatelnost, chtěla tedy po dovozcích či prodejcích doložit původ máku. Ve dvou případech provozovatel původ nedokázal doložit, ve třinácti případech nebyla splněna povinnost hlásit dovoz máku ze zahraničí a 53 provozovatelů nesplnilo povinnou registraci na dovoz máku u SZPI.

Následně inspekce mák laboratorně analyzovala na přítomnost morfinových alkaloidů, těžkých kovů a reziduí pesticidů. Ve třech případech obsahoval mák nadlimitní množství pesticidů, v jednom vzorku bylo nadlimitní množství merlíku a laskavce a dvě šarže byly žluklé, uvedl Kopřiva.

U dvou šarží, tedy několika set kilogramů, nebylo uvedeno, že je mák upravený termostabilizací. Odběratelé a spotřebitelé mají nárok tuto informaci vědět, sdělil Kopřiva.

Vzhledem k výsledkům kontrol se bude inspekce i nadále máku věnovat. Dovoz technického máku vedl v minulých letech k výraznému poklesu polí osetých mákem. Za posledních 30 let dosáhlo vrcholu pěstování máku podle Českého statistického úřadu v roce 2008, kdy byl téměř na 70 000 hektarech. O čtyři roky později už byl jen na čtvrtině plochy. Od té doby se ale plochy zase zvětšují a letos se pěstujea téměř na 36 000 hektarech.*