KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Do Národního zemědělského muzea loni zavítalo přes 56 tisíc lidí

09/08/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Více než 56 tisíc návštěvníků zavítalo v loňském roce do Národního zemědělského muzea v Praze. Návštěvnost se tak meziročně zvýšila na více než dvojnásobek. Pod muzeum spadají i čtyři regionální pobočky – na zámku Kačina, Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi, Myslivecké a lesnické muzeum na zámku Ohrada a Muzeum vinařství, ovocnářství a krajiny ve Valticích. Do všech muzejních poboček loni zavítalo téměř 238 tisíc lidí. Vyplývá to z muzejní výroční zprávy.

„Díky nově otevřené expozici Rybářství, mnoha úspěšných akcí během celého roku a výstavy Les – příběhy stromů a lidí stoupla návštěvnost na dvojnásobek proti roku 2014. Po komplexní obnově budovy i expozic se předpokládá návštěvnost až dvě stě tisíc návštěvníků,“ píše muzeum ve zprávě. Chtělo by tak dosáhnout návštěvnosti svého slavnějšího letenského protějšku – Národního technického muzea. Do jeho expozicí loni zavítalo 201 686 lidí.

Tržby ze všech poboček loni mírně vzrostly na 5,27 milionu korun. Na skoro čtyřnásobek se zvedla návštěvnost pobočky ve Valticích, kde ale došlo ke sloučení vstupenky do muzea spolu se vstupem do valtického zámku. Naopak na pobočce Ohrada došlo k poklesu návštěvníků na přibližně třetinu, protože tamní zoo projekt společné vstupenky zrušila.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že nový model rodinného vstupného, které je pro jakýkoliv počet dětí, je pro instituci výhodný. Tržby v Praze stouply loni o třetinu na 1,18 milionu korun. Tržby za vstupné na jednoho návštěvníka loni muzeu v průměru celkově stouply na 22,20 koruny. Stát na jednoho návštěvníka loni přispíval 235 korunami, což bylo o 31 korun na hlavu více než předloni.*