KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Časný odstav a zvýšení celoživotní užitkovosti

11/08/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Lukáš Prýmas

Jak přepnout telata v raném věku ke zvýšení užitkovosti? To všechno ještě při odstavu kolem 35. dne věku? Podle zástupců společnosti AB Neo (Británie) a Boditu Tachov to jde.

Seminář, který představil nový produkt granulované mléčné krmné směsi s názvem Axcelera-C se konal začátkem srpna v hotelu Tři věžičky u Jihlavy. Obchodní ředitel firmy AB Neo Ben Helm spolu s Ing. Josefem Rousem (dříve Bodit Tachov, dnes AB-Neo) představili možnost, jak pomocí nové zcela revoluční koncepce dosáhnout zvýšení výkonnosti budoucí generace dojnic. Stručně řečeno, jde o časný odstav od tekuté mléčné krmné náhražky za pomoci granulované mléčné krmné směsi Axcelera-C. Ta je díky svému unikátnímu složení dobře přijímána a trávena telaty již  zhruba od pátého dne života.

Cílem je co nejdříve z monogastra udělat přežvýkavce. „Přepněte na celoživotní užitkovost. Když nevyužijete příležitosti v prvních 60 dnech nastartovat bachor, pak už to nejde,“ sdělil Ben Helm.

Dobré zkušenosti s časným odstavem díky mléčným granulkám vyvinutým v České republice mají i farmáři v Británii. Amy a Graham Mortonovi  z farmy Morton and Son ze Samlesbury přijeli do Stříteže u Jihlavy, aby se podělili o protokol, jak odstavovat již 35. den věku telete.*

Více najdete v Našem chovu 9/2016.

VIDEO ZDE: http://naschov.cz/casny-odstav-a-zvyseni-celozivotni-uzitkovosti/