KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zájem o včelařství roste, zvyšuje se podíl mladých i žen

24/05/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Zájem o včelařství v Ústeckém kraji roste. Přibývá mladých a roste i podíl žen, které mají včelstva. Ústecký kraj přispívá lidem na pořízení úlů a vybavení i na zaučování nováčků. V regionu se už zčásti podařilo obnovit včelstva poté, co je zdecimoval mor včelího plodu a roztoč varroáza.

V Děčíně ročně přibývá zhruba 15 až 20 nových členů, což nikdy nebylo. I ženy jezdí do Nasavrk, kde je včelařská škola, se tři roky dálkově vzdělávat, řekl předseda děčínské organizace Českého svazu včelařů Zdeněk Novotný.

Zájem o včelařinu podporují mimo jiné dotace. Ústecký kraj nyní k vyčleněným pěti milionům korun na podporu včelařů přidal 2,85 milionu korun. K vyřízeným 232 žádostem teď radní přidali dalších 120. Náměstek hejtmana Stanislav Rybák podotkl, že všechny žádosti budou podpořeny. Podle něj peníze poslouží hlavně na pořízení nových úlů, vybavení pro včelaře či technologie na stáčení medu a také na podporu začínajících včelařů a jejich zaučování.

Náklady na zařízení včelstva se mohou pohybovat kolem 50 000 korun. Počítat musí včelaři i s nenadálými zásahy přírody, jako byly nedávno mor včelího plodu a roztoč varroáza. Státní veterinární správa připravila mapu ohnisek nebezpečných nákaz. Z ní k dnešnímu dni vyplývá, že s morem včelího plodu teď bojují hlavně na Moravě.

Počet včelstev s vysokým počtem roztočů, kteří způsobují onemocnění varroázu, se letos podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala snížil. Veterináři zjistili vysoký počet roztočů u sedmi procent z více než 56 000 kontrolovaných vzorků. Bez roztočů jich byla letos polovina, zatímco loni jich bylo 22 procent.

Dotaci mohou včelaři dostat na podporu chovů také od státu. Ministerstvo zemědělství na začátku května zveřejnilo, že v následujících třech letech včelaři dostanou v dotacích v 232 milionů korun. Polovina peněz bude z českého rozpočtu, zbytek z evropských peněz.*