KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

SZIF: Platby za greening se nezpožďují

11/05/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) má v současné době vydáno rozhodnutí o 26 919 žádostech, což představuje 92,72 procenta všech žádostí. Vyplaceno je již 22 811 žádostí, což je 78,57 procenta. Pro týdeník Zemědělec to uvedla tisková mluvčí fondu Vladimíra Nováková v reakci na prohlášení Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), která SZIF minulý týden obvinila z „citelného“ zpožďování plateb na greening (tj. na ozelenění).

„Co se harmonogramu výplat greeningu týká, SZIF plní to, o čem informoval  začátkem ledna. Dokonce jsme stihli vydat 90 procent rozhodnutí v dřívějším termínu, místo původního 30. 4. byla rozhodnutí vydána již do 25. 4.,“ uvedla Nováková.

SZIF podle jejích slov apeluje opakovaně na žadatele, aby u bezchybných žádostí využili možnosti vzdání se práva na odvolání, díky kterému se platby urychlí zhruba o 20 dní. „Je škoda, že této možnosti využívá minimum žadatelů, jinak by bylo proplaceno více žádostí. Pokud by žadatelé měli zájem a vzdali se u bezchybných rozhodnutí práva na odvolání, tak již 92 procent z nich mohlo mít prostředky na svých účtech. Opakovaně na možnost vzdání se práva odvolání upozorňujeme. U dalších vydaných rozhodnutí se čeká na nabytí právní moci rozhodnutí,“ upřesnila mluvčí s tím, že „je škoda, že ASZ takto šíří paniku, která se, jak je patrné z čísel, nezakládá na pravdě“.