KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Půda by mohla udržet vody o 3,4 miliardy metrů krychlových více, potřebuje však organickou hmotu

07/04/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Půda v Česku udrží 5,04 miliardy metrů krychlových vody. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, je však ničená erozí a utužováním. Uvedl to na semináři v Senátu Jiří Hladík z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Při správném zapravování organické hmoty zpět do půdy by se situace mohla podle něj zlepšit už během jednoho roku.

Do roku by mohla zadržet o miliardu kubíků více, pak už to jde pomalu, řekl Hladík. Do tří let by tak mohla půda v ČR udržet až 6,5 miliardy metrů krychlových vody, do deseti let až 7,1 miliardy metrů krychlových.

Absorpční kapacita půdy pomáhá při ochraně před povodněmi, současně se díky vodě v krajině předchází potenciálnímu suchu. Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 67 procent zemědělské půdy, v nejohroženějších kategoriích je 35 procent území. Podle poslední obdobné zprávy z roku 2012 bylo vodní erozí ohroženo 50 procent zemědělské půdy. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

Ministerstvo zemědělství plánuje několik protierozních opatření. Například chce, aby zemědělci více měnili pěstované plodiny. Chce také tvrději postupovat vůči zemědělcům, u jejichž půdy se opakovaně zjistí růst eroze.

Zemědělci, pokud pobírají dotace, protierozní opatření musí udržovat. Například nesmí pěstovat na nejvíce ohrožených územích erozně nevhodné plodiny, jako jsou kukuřice, brambory, řepa či sója. Na opatření proti suchu a erozi se také chce nyní v rámci komplexních pozemkových úprav více zaměřit Státní pozemkový úřad.