KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pěstitelé a zpracovatelé cukrovky uzavřeli dohodu, připravují se na konec kvót

07/04/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Čeští pěstitelé cukrové řepy a cukrovary se připravují na konec výrobních kvót na cukr v říjnu roku 2017, po které nebude výroba této komodity v zemi Evropskou unií regulována. Zástupci obou stran proto včera na ministerstvu zemědělství podepsali mezioborovou dohodu, která vytyčuje mantinely pro vyjednávání mezi jednotlivými podniky a pěstiteli. Česká republika má sedmou nejvyšší produkci cukru v Evropské unii.

Dohoda definuje například to, že všechna cukrová řepa bude před dopravou mechanicky očištěna na náklady prodejce cukrové řepy. Další oddíl smlouvy zase uvádí, že pokud prodejce uskladní řepu bez dohody s cukrovarem na těžce dostupném místě, nebude ji muset cukrovar odebrat. Smlouva ovšem nezavazuje cukrovary, aby odebíraly cukrovou řepu od domácích pěstitelů.

„Chceme tu komoditu tady dělat, chceme vyrábět a budeme problémy řešit společně. Například se budeme vzájemně podílet na poklesu nebo zvýšení cen světových cen cukru,“ řekl po podpisu smlouvy předseda Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřich Reinbergr. Podle předsedy Svazu pěstitelů cukrovky ČR Otakara Šaška jde také o snahu vzájemně se dohodnout.

Cukrovary v ČR vyrobily od března 2014 do konce loňského února 591 440 tun cukru, meziročně asi o 79 000 tun více. Podle ministerstva zemědělství šlo o druhý největší objem od roku 1989 a největší od vstupu Česka do Evropské unie. Vysokou produkci umožnila rekordní úroda cukrové řepy. Loňské sucho se nakonec na produkci podle Šaška příliš neodrazilo, pomohly srpnové deště. Cukrová řepa se v ČR pěstuje na výměře větší než 60 000 ha.

V ČR je sedm cukrovarů, z toho dva v Čechách, zbytek na Moravě. Čtyři z nich vlastní dva podniky s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu.*