KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Číňané chtějí nakoupit české a moravské víno za sto milionů korun

01/04/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Čínská potravinářská společnost Beijing Ershang Group plánuje nakoupit v příštích letech české a moravské víno zhruba za sto milionů korun. Zástupci společnosti o tom v Praze podepsali memorandum s Vinařským fondem ČR při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Podle ředitele fondu Jaroslava Machovce je čínský trh pro tuzemské vinaře perspektivní.

Export je důležitý zejména pro porovnání kvality, míní Machovec. Obchodníci v Číně také mohou získat větší marže. Přesto většina moravských producentů vína nevyváží, protože jejich produkce pokryje jen třetinu spotřeby vína v ČR.

Podle Machovce však nelze spoléhat jen na vnitřní trh. Je nutné držet krok se světem, jde o zvyšování kvality. Je ale jasné, že se to nebude týkat menších vinařů. Podle něj je memorandum prvním krokem ke spolupráci. Až další roky ovšem ukážou, zda se nakonec plány uskuteční. Zájem o čínský trh ale tuzemští vinaři mají, Machovec zmínil například Vinařství Ludvík nebo Lahofer. Vinařský fond moravská vína už prezentoval i v Šanghaji. Na export budou muset jít podle Machovce kvalitnější vína. V objemu zemím jako Španělsko konkurovat Česká republika nemůže, dodal předseda Vinařského fondu. Západní trhy jsou podle něj navíc saturované, proto je také čínský trh zajímavý.

Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně včera podepsali za účasti prezidentů Česka a Číny na třicet obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Čínští investoři by v Česku na základě těchto memorand mohli investovat do roku 2020 až 232 miliard korun, z toho 95 miliard letos. České firmy by mohly v příštích pěti letech zvýšit vývoz do Číny téměř o 63 miliard korun.*

Zařazeno v Aktuality