KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Zemědělci podepsali smlouvu s odbory, mzdové tarify vzrostou o 3,3 %

04/03/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Největší zaměstnavatelský zemědělský svaz podepsal kolektivní smlouvu s odbory. Mzdové tarify pracovníkům od března vzrostou v průměru o 3,3 procenta, nárůst ale není stejný ve všech třídách. Informoval o tom předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. S menší zaměstnavatelskou organizací, Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů, mají odbory smlouvu uzavřenou již od poloviny prosince.

Agrární odbory před začátkem jednáním chtěly, aby mzdové tarify v oboru v letošním roce rostly v průměru o 4,5 procenta. Zaměstnavatelé sdružení v Zemědělském svazu ČR navrhovali zvýšení o dvě až 2,5 procenta. V loňském roce minimální mzdové tarify vzrostly o 2,7 procenta. Pýcha upozornil, že mzdy v nejnižších tarifních třídách se navýší i díky nárůstu minimální mzdy. Samotné zvýšení minimální mzdy se do první tarifní třídy promítá nárůstem přes sedm procent, poznamenal.

Původně měly oba dva zaměstnavatelské svazy o mzdách vyjednávat v prosinci společně, nakonec ale smlouvu podepsal jen jeden z nich. Zemědělský svaz s odbory tak vyjednával tři měsíce.

Podle zprávy o stavu zemědělství činila v roce 2014 průměrná mzda v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, 21 117 Kč. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

V zemědělství podle statistik bylo předloni zaměstnáno 102 100 lidí. Zemědělský svaz ČR podle svého webu sdružuje více než 950 podnikatelských subjektů, z toho 360 zemědělských družstev, necelých 300 akciových společností, více než 150 společností s ručením omezeným a dalších 150 členů tvoří například odbytová družstva. Přes 42 procent pracovníků v zemědělství zaměstnávají členové svazu.*