KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

V Ústeckém kraji rozšířili stav prasat

26/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Zuzana Fialová

Zatímco chov skotu v Ústeckém kraji v uplynulém roce dál upadal, farmářům se dařilo rozšířit stav prasat. Chovali jich o 18 procent více než v roce 2014. Na severu Čech stále převažuje rostlinná výroba nad živočišnou, žádné velké investice třeba do obnovy kravínů se loni neuskutečnily. Vyplývá to z informací, které poskytla regionální pobočka Českého statistického úřadu.

Ke konci loňského roku bylo v kraji zhruba 102 000 prasat. „Meziročně se zvýšily stavy o více než 18 procent a nárůst byl nejvyšší ze sedmi krajů, kde také stavy rostly,“ uvedla Monika Raušerová z ústecké pobočky ČSÚ.  Ve srovnání se zbytkem republiky obsazuje Ústecký kraj v počtu prasat středovou pozici. Na celkových stavech České republiky se kraj ke konci roku podílel více než šesti procenty. V roce 2015 pouze ve čtyřech krajích meziročně vzrostl počet narozených selat, z toho nejvyšší byl v Ústeckém kraji – více než 41 procent. „Odchováno bylo téměř 194 000 selat, což bylo o 60 000 více než v roce 2014,“ doplnila Raušerová.  Na severu Čech chovatelé zaznamenali v porovnání se zbytkem republiky nejvyšší nárůst počtu odchovaných jatečných prasat, a to o 26 procent.

Na konci žebříčku je Ústecký kraj v chovu skotu a jeho stavy dál klesaly. Farmáři nahlásili 38 500 kusů, což je nejnižší počet mezi kraji. Na celkových stavech skotu v České republice se kraj podílel necelými třemi procenty.*