KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Stát by už neměl státním organizacím vyplácet odškodnění za ztížené hospodaření kvůli ochraně přírody

25/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Stát by už neměl státním organizacím platit mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny z dílny ministerstva životního prostředí dnes schválila vláda. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu.

Novela ruší náhrady, které si státní organizace dříve musely navzájem platit za komplikace při zemědělském nebo lesním hospodaření. Ministerstvo životního prostředí chce novelou odstranit zbytečné přesouvání státních peněz. Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR nebo agentura ochrany přírody.

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana uvedl, že Lesy ČR majetek získávají zdarma, zatímco jakýkoliv jiný vlastník si ho kupuje nebo dědí.

Náhrada újmy za ztížení hospodaření u Lesů ČR nebo dalších se vyplácela například za to, že nesmí kácet stromy v chráněných krajinných oblastech. Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny v minulosti vedly přes sto soudních sporů. Lesy požadovaly po agentuře proplacení náhrad újmy za ztížení hospodaření. Každoročně uplatňují náhradu újmy zhruba o 72,5 mil. Kč. Lesy s novelou zákona nesouhlasí. Podle podniku by došlo k výraznému znevýhodnění státních subjektů v současném i budoucím uplatňování náhrad.

Jen podávání žádostí stojí Lesy ČR ročně 900 000 korun, uvedl Mana. Agentura ochrany přírody na administrativě utrácí 3,7 milionu korun. Lesnicko-dřevařská komora ČR se obává toho, že orgány ochrany přírody by mohly na státních pozemcích požadovat další omezení hospodaření a omezovat těžbu dříví, novela může mít prý dopady i na hospodářské subjekty jiných resortů.

Agentura ochrany přírody návrh podporuje. Její ředitel František Pelc řekl, že novelu akceptovala i Legislativní rada vlády. Podle něj náhrady pro Lesy ČR za několik let vyrostly na 300 mil. Kč.*