KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Jurečka: Milovníci piv se nemusí obávat, o ležák nepřijdou

05/02/16
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

5.2.2016

Tisková zpráva – Nová vyhláška o nápojích mění některá označení piva. A další novinka: spolu s textovým i obrazové varování budou muset od 20. května uvádět na obalu výrobci cigaret. Přikazuje to novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích.

„Jde nám především o větší informovanost lidí o škodlivých účincích kouření. Pomohou tomu i nová varování na cigaretách, kdy 65 procent přední a zadní strany krabičky bude obsahovat zdravotní varování před škodlivostí kouření,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Od 20. května bude na krabičkách cigaret kromě současného varovného textu i obrázek a informace o odvykání kouření. Vyhláška obsahuje i seznam konkrétních obrázků, určených na krabičky cigaret. Celkem jich je 42 a jsou rozdělené do tří souborů, z nichž každý se bude používat jeden rok. Stanovené jsou i požadavky na písma, barvy textů a jejich podkladů u textového varování.

Poté, co zákon vstoupí v platnost, začne platit i zákaz prodeje cigaret s příchutěmi, které jsou oblíbené především mezi mladými lidmi. Výjimkou jsou jen mentolové cigarety, které na trhu zůstanou až do roku 2020. Zákaz příchutí se nevztahuje ani například na doutníky, doutníčky nebo tabák do vodních dýmek. Staré zásoby mohou prodejci nabízet ještě tři měsíce po začátku platnosti zákona.

Změny čekají i na výrobce piva: Novela vyhlášky o nápojích respektuje měnící se sortiment piva a reaguje na nové pivní styly převážně menších pivovarů.

„Stejně jako v našem původním návrhu zůstane v novele zachováno zažité členění piv na skupiny. Není tedy pravda, jak některá média spekulovala, že zmizí název ležák,“ uvedl Marian Jurečka.

Označení „výčepní pivo“ tak i nadále ponesou piva o stupňovitosti 7 až 10 %. Tradiční české pivo (spodně kvašené – plzeňského typu) o 11 až 12 % stupňovitosti zůstane označeno jako „ležák.“ Do stávající vyhlášky se tak jen doplňuje, že ležák musí být spodně kvašené pivo.

Novinkou je kategorie svrchně kvašených piv o 11 až 12 % stupňovitosti, která se nově budou značit jako „plná piva.“ Jde přitom zhruba o 3 % celkové produkce piva v České republice. Jako „silná piva“ se pak nově budou označovat ta o síle 13 % a více (doposud speciální piva).

Další novinkou je možnost označit pivo kromě skupin tzv. pivními styly. Jde třeba o ALE, stout, IPA, APA či porter. Styl piva tak vyjadřuje především obvyklý způsob produkce a složení piva, který respektuje postupy v tradičních oblastech výroby.

Návrh vyhlášky nyní míří do Legislativní rady vlády, poté jej čeká tříměsíční notifikace v Bruselu. Vyhláška začne platit devět měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů, výrobci tak budou mít dostatek času připravit se na změny ve značení piva, včetně možnosti doprodání výrobků uvedených na trh před účinností vyhlášky.

K problematice palmového oleje: MZe vnímá etickou a ekologickou rovinu, ze zdravotního hlediska však palmový olej nepředstavuje riziko. Pokud jde o základní potraviny v ČR, palmový olej je pouze v margarínech. Palmový olej v potravinářském průmyslu nahradil používání ztužených tuků, které jsou zdrojem trans-mastných kyselin a mají prokázaný negativní vliv na zdraví. Nahradit palmový olej v potravinářství je složité, protože ostatní rostlinné oleje je nutné pro dosažení stejné struktury technologicky upravovat, což se výrazně promítne do konečné ceny výrobku.

Lidé mají při nákupech od prosince 2014 jednodušší rozhodování, protože od tohoto data musí být ve složení výrobku uveden na obalu konkrétní druh rostlinného oleje, tedy i palmového. Je tedy na spotřebiteli, aby se rozhodl, zda potraviny s palmovým olejem koupí či nikoliv. Jednou z možností je také kupovat výrobky s palmovým olejem označeným certifikátem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). Jde o palmový olej vyrobený bez zbytečného poškození životního prostředí nebo lidské společnosti, který současně nesmí pocházet z původních pralesních oblastí nebo oblastí s vysokou chráněnou hodnotou.

 

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství