KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo začne přijímat žádosti o dotace v květnu, nejvíc peněz půjde na investiční nezemědělské aktivity

11/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Ministerstvo zemědělství začne v květnu přijímat žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Nyní chce přerozdělit 2,3 miliardy korun, informoval dnes úřad na internetových stránkách. Největší část, téměř 700 milionů korun, by měla jít do podpory investičních nezemědělských aktivit. Tedy například na stavební obnovy pivovarů, truhlářských dílen nebo maloobchodních prodejen.

Příjem žádostí začne 3. května a skončí 16. května. U nezemědělských investičních aktivit dostanou velké podniky čtvrtinu, střední 35 procent a malé 45 procent výdajů. Zažádat si ale o ni mohou pouze zemědělští podnikatelé.

Dalších téměř 340 milionů korun například půjde na zahájení činnosti mladých zemědělců do 40 let. Žadatelé mohou část peněz použít i na koupi strojů.

U programu Obnova lesních škod po kalamitách ministerstvo nově zavedlo možnost získání peněz i na obnovu po suchu. Na obnovu plánuje dát 126 milionů korun.

Nyní jde o druhou výzvu, první ministerstvo vyhlásilo loni. Zemědělcům, potravinářům a lesníkům se v prvním kole přerozdělilo 7,5 miliardy korun. Nejvíce z nich zamířilo do živočišné výroby. Z Programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek představují evropské zdroje.*