KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo vytipovalo čtyři místa pro stavbu přehrad

23/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Ministerstvo zemědělství vytipovalo čtyři vhodná místa v Česku, kde by mohly v budoucnu vzniknout nové přehrady jako součást boje se suchem. V nedělní Partii v TV Prima to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. "Pro průmysl i pro zásobování pitnou vodou jsme vytipovali čtyři lokality, kde by asi v budoucnu bylo vhodné mít takové akumulační vodní dílo, takovýto zdroj vody," řekl.

Vodní díla by mohla vzniknout u Pěčína na Rychnovsku na řece Zdobnici, ve Vlachovicích na Zlínsku na řece Vláře; další dvě přehrady by mohly vyrůst u Senomat a Šanova na Rakovnicku. Proti jsou však ochránci i místní obyvatelé, uvedla televize. Jurečka poznamenal, že nové přehrady nevzniknou ani za jeho působení a možná ani za působení jeho nástupce ve funkci. „My jsme vytipovali ty nejhůře ohrožené oblasti, kde nám chybí voda jak pro zemědělce, tak abychom, když už tam prostě neprší  měsíc a půl, tak abychom tam nějakou dodali,“ řekl ministr. Dodal, že průběh letošní zimy není dobrý a opakuje se už třetí zima po sobě, kdy není mnoho sněhu. Kdyby se mělo opakovat takové sucho, jaké bylo loni, tak „nás může čekat katastrofální rok“, uvedl ministr. Když se naplní scénář z loňského roku, postihne to podle něj zásobování vodou pro průmysl, zemědělci nebudou mít čím zavlažovat, může to mít vliv na zaměstnanost i výkon české ekonomiky a na konci může být i dopad na zásobování pitnou vodou pro obyvatele.