KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Loňské sucho snížilo v Pardubickém kraji výnosy brambor a cukrovky více než o třetinu

25/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Loňská sklizeň brambor, kukuřice a cukrovky v Pardubickém kraji byla výrazně nižší než rok předtím. Při obdobných osevních plochách se výnosy snížily až o 35 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Příčinou špatné sklizně bylo dlouhodobé sucho. Přesto nejsou loňské výnosy tak tristní, jak by se z čísel mohlo zdát, řekla ředitelka Krajské agrární komory Vanda Rektorisová.

V roce 2014 byly totiž výnosy brambor, kukuřice a cukrovky velmi dobré, o pětinu až čtvrtinu vyšší než rok předtím. Rok 2014 byl nadprůměrný. Ve srovnání s ním byl loňský rok nižší, ale v dlouhodobém průměru nebyl tak špatný, uvedla Rektorisová.

Podle ní loňské sucho více poznamenalo sklizeň pícnin a krmiva pro hospodářská zvířata. Chovatelé mají jen zbytky zásob do března a dubna. Je málo siláží a senáží a krmivová základna dochází, poznamenala Rektorisová. Navíc se část kukuřice využívá v bioplynových stanicích, jejichž vlastníci jsou ochotni platit za „palivo“ vyšší ceny.

Loňská sklizeň obilovin byla o něco horší než v roce 2014. Průměrný výnos dosáhl zhruba 6,4 tuny z hektaru, o 0,1 tuny méně než rok předtím. Řepka vynesla v průměru asi 3,5 tuny z jednoho hektaru, v roce 2014 se výnos blížil ke čtyřem tunám.

Na déšť byl loňský rok velmi chudý. S ročním úhrnem 550 milimetrů byl Pardubický kraj silně podprůměrný. Napršelo zhruba 75 procent normálu období let 1961 až 1990. V regionu šlo o druhý nejsušší rok od roku 1961, ještě horší byl rok 2003.*