KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Antimonopolní úřad znovu uložil pokuty za kartel drůbežářů

02/02/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokuty za kartel sedmi drůbežářských firem z roku 2006. Případem se znovu zabýval poté, co mu jej vrátily soudy. O existenci kartelu nebylo pochyb, sankce bylo ale nutné vypočítat znovu. Přesto se prakticky nezměnily, nejvíc má zaplatit AGRO Jevišovice, konkrétně 8,25 milionu korun. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Rozhodnutím ÚOHS z prosince loňského roku případ nekončí, Agro Jevišovice už podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Potvrdila to mluvčí soudu Simona Tesařová.

Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl a ročně vyprodukovaly 50 000 kilogramů drůbežího masa. Podle ÚOHS se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům a dohodu převedly do praxe. Od odběratelů firmy chtěly, aby dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 Kč, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun.

Nové rozhodnutí je v zásadě totožné jako předchozí druhostupňové, soud pouze vyžadoval upřesnění ohledně období, z něhož se bral obrat pro uložení sankce, uvedl Rafaj.

Zemědělské družstvo Roštýn má zaplatit 469 000 Kč, Zeva Chlístovice 343 000 Kč, Sušárna Pohořelice, s. r. o., 3,5 milionu Kč, Agroproduct, spol. s r. o., 434 000 Kč, Karlov 596 000 Kč a Zemědělské družstvo Petřín 619 000 Kč.*