KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje je prý neplatné

28/01/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje energie na letošní rok je podle mluvčího Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiřího Chvojky neplatné. Evropská komise podle něj v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace. Bez té lze podporu vyplatit jen v případě, že je podpora považována za existující, to podle komise však u žádného případu neplatí. Podpora má dosáhnout výše až 42 miliard korun.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se od loňského podzimu přela s ministrem průmyslu Janem Mládkem i částí odborné veřejnosti kvůli rozhodnutí ERÚ, že většině obnovitelných zdrojů v ČR podpora vyplacena nebude. Požadovala notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že je podpora vydávána oprávněně. Většina producentů v ČR ji dlouhodobě nemá.

Notifikace by podle dřívějšího Mládkova vyjádření měla být udělena zřejmě mezi únorem a dubnem. Nakonec vláda před Vánocemi schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a ERÚ koncem roku za nepřítomnosti Vitáskové podporu vypsal. Podle Chvojky je však v důsledku informací od Evropské komise nařízení neplatné a navazující cenové rozhodnutí „prázdné“, protože žádný zdroj nepatří pod režim existující podpory.

Chvojka ale již předtím o pracovní verzi nařízení prohlásil, že je podle úřadu protiústavní a ERÚ se po případném přijetí dokumentu vládou obrátí na Evropskou komisi. Navazující cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepsal Energetický regulační úřad 29. prosince.*