KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo chce na lesnické dotace 350 milionů korun, které bude přerozdělovat

28/01/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor:  Eva Seifertová

Ministerstvo zemědělství chce přerozdělovat lesnické dotace, které nyní posílají zájemcům kraje. Žádá na to ze státního rozpočtu 350 milionů korun, krajům přitom peníze zůstanou. Obnos by měl v podstatě jít z peněz Lesů ČR, které státu ročně dávají miliardy korun. Změny chce resort docílit novelou nařízení vlády, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Podle Asociace krajů je stávající systém lepší. Naopak vlastníci lesů rozhodnutí vítají.

V důvodové zprávě k novele se píše, že daňové příjmy krajů, zahrnující i část určenou k financování lesního hospodářství, od roku 2005 rostou, zatímco výdaje na finanční podporu lesnímu hospodářství z rozpočtů krajů výrazně klesají. Například v roce 2010 daly všechny kraje na podporu lesního hospodářství 236 milionů, o dva roky později 213,5 milionu, předloni pak 157,5 milionu korun. Během desetiletí se tak objem peněz posílaných na lesní hospodářství snížil o 40 procent. Kraje však povinnost poskytovat podpory na hospodaření v lesích ze svých rozpočtů nikdy neměly, poznamenal  náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle něj bude možné díky posílání peněz přímo z ministerstva rychle a systematicky reagovat na hrozby pro udržitelné hospodaření v lesích, jako jsou například změny klimatu.

Pokud změnu odsouhlasí vláda, ministerstvo si o navýšení peněz z rozpočtu řekne již letos.*