KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nové rybníky a mokřady. Boj se suchem podpoří osm miliard z eurodotací

14/08/15
viz. zdroj

Zdroj: www.idnes.cz

 

10. srpna 2015  16:35 

Na boj proti suchu a na zadržování vody v krajině by mělo v příštích pěti letech jít z evropských dotací více než osm miliard korun. Peníze z Operačního programu Životní prostředí podpoří projekty, které pomůžou lepšímu vsakování srážkové vody nebo například také průtoku říčních koryt, potoků a přilehlých niv a zlepší přirozený rozliv.

Výstraha na vysoké teploty a sucho se naplnila. Rekordy ve čtvrtek padly na 120…

Výstraha na vysoké teploty a sucho se naplnila. Rekordy ve čtvrtek padly na 120 stanicích po celé republice. Nejtepleji, 37 stupňů, bylo ve středočeských Dobřichovicích. Fotograf iDNES.cz Dan Materna svým objektivem zaznamenal, jak vypadá rozpálený sever republiky z ptačí perspektivy (6. srpna 2015).  | foto:  Dan Materna, MAFRA  
 

„Evropské dotace by měly putovat i na obnovu poškozených nebo zaniklých území a menších krajinných prvků, v nichž by se voda přirozeně akumulovala. Jde například o lesy, prameniště, tůně a mokřady,“ uvedla mluvčí ministerstva  životního prostředí Petra Roubíčková.

Osm miliard půjde ze dvou dotačních oblastí. Jedna je určena na ochranu krajiny a přírody a druhá na vodu samotnou. Zaměřena je jak na její zadržování, tak i na protipovodňová opatření. 

Na projekty, které posílí krajinu a její funkci, začne už tento pátek ministerstvo přijímat žádosti. Plánuje, že na ně budou určeny více než čtyři miliardy korun.

Od pátku mohou obce i podnikatelé také žádat o více než miliardu korun na opatření, která by lépe využila srážkovou vodu, která jinak odtéká kanalizací do vodních toků, a to hlavně ve městech a obcích.

V nedávno schváleném vládním materiálu proti suchu se také plánuje obnova zaniklých rybníků nebo horských splavovacích nádrží, takzvaných klauzí. Tyto údolní přehrady, sroubené ze dřeva s výplní z kamene a hlíny, už téměř z krajiny zmizely (více o vládní strategii čtěte zde).

Resort životního prostředí podle Roubíčkové posuzuje vliv dvou nádrží při Vchynicko-tetovském plavebním kanálu na území obce Modrava v Národním parku Šumava, konkrétně u Roklanské a Rokytské.

Evropské peníze ale do obnovy krajiny a jejího vodního režimu směřují již osm let. Do loňska bylo podle údajů ministerstva ze starého operačního programu revitalizováno více než 142 kilometrů vodních toků a objem vodních nádrží nebo poldrů se zvýšil o 20,6 milionů metrů krychlových. Do odbahnění rybníků, výstavby drobných nádrží a tůní šlo 4,6 miliardy korun a mimo jiné na zlepšení přirozených rozlivů 2,3 miliardy.

Příkladem je obnova malé vodní nádrže Měšice u Tábora za 13 milionů, kterou dotace pokryly z 85 procent. Jako další příklad uvedla Roubíčková revitalizaci říčky Stropnice u Nových Hradů. Ta byla v 80. letech meliorována do přímého zahloubeného kanálu, nově ale vzniklo opět přírodě blízké koryto s nivou za 31,6 milionu korun.

Dlouhotrvající sucho a horko způsobuje komplikace po celé zemi a bude pokračovat nejméně do pátečního večera. Některé radnice už musely omezit odběry vody, na dalších místech platí zákaz rozdělávání ohňů. Na celém území rovněž zůstává vysoké nebezpečí požárů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/na-boj-se-suchem-pujde-osm-miliard-z-evropskych-dotaci-pfd-/domaci.aspx?c=A150810_162306_domaci_cen