KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Jurečka: Chystáme pro příští rok nové podpory chovatelům dojného skotu

09/07/15
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

8.7.2015

Tisková zpráva – Nové podpory z národních zdrojů určené pro chovatele dojného skotu připravuje na příští rok Ministerstvo zemědělství. Mléčný sektor čelí v posledních měsících nízkým výkupním cenám mléka, což nejvíce dopadá na chovatele dojnic. Proto Ministerstvo reaguje na aktuální situaci podporou mléčné výroby, exportu a další možnosti podpor projedná 13. července v Bruselu ministr Jurečka na setkání šéfů resortů zemědělství EU.

 „Prosadil jsem společně s polským resortním kolegou, aby nejbližší Rada pro zemědělství a rybářství, která se sejde už v pondělí v Bruselu, zařadila aktuálně na program jednání o nízkých výkupních cenách mléka a zejména o možnostech, jak by mohla pomoci chovatelům dojného skotu,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka, který se bruselského zasedání zúčastní.

Sektor mléka v posledních měsících sužují nízké výkupní ceny i přebytek mléka. Tyto problémy částečně způsobilo nedávné ukončení režimu mléčných kvót v celé Evropské unii, přebytek této suroviny na trhu a komplikace, které přinesly ruské sankce vůči EU dopadající velice negativně především na sektor výroby a zpracování mléka. Situace je vážná hlavně v zemích bývalého východního bloku. ČR dnes patří k zemím, které mají jednu z nejnižších cen syrového mléka (viz graf v příloze).

Ministr Marian Jurečka se dnes kvůli situaci v mléčném sektoru sešel se zástupci všech svazů chovatelů skotu, zpracovatelů mléka a dalších zemědělských organizací (Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, Českomoravský svaz mlékárenský, Agrární komora, Odbytové družstvo Morava, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství).

Ministerstvo chystá nové typy podpor, které budou zaměřeny na mléčný skot. Bude je financovat z národních zdrojů od příštího roku, protože podporu musí nejdříve schválit Evropská komise.

„Připravujeme dotační program pro producenty a zpracovatele, kteří vyrábějí vysoce jakostní mléko a také program, který zajistí prostředky na nadstandardní pohodu zvířat,“ uvedl ministr Jurečka.

V prvním programu může žádat o podporu producent kvalitního mléka nebo potravinář, který tuto nadstandartní surovinu zpracovává do mléčných výrobků. Takové potraviny by měly mít větší šanci proniknout na nové trhy, o které nyní aktivně usilujeme.

Podpora nadstandardní pohody zvířat bude zaměřena například na likvidaci škodlivých mikroorganizmů ve stájích, podporu ošetřování končetin, tedy opatření, která zlepší zdravotní stav zvířat, a tím přispějí ke snížení nákladů na léčiva.

„Konečnou výši dotací musí schválit Evropská komise. Může ale dosáhnout až dvou tisíc korun na dojnici. Zpracovatelé, kteří se zapojí do režimu jakostního mléka, mohou dostat až korunu na litr,“ řekl ministr Jurečka.

Ministerstvo podporuje také export mléka a mléčných výrobků do zahraničí. Už letos zajistilo agrární diplomaty, kteří budou v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku prosazovat zájmy českých zemědělských podnikatelů. Před několika dny kontaktovali zástupci Ministerstva zemědělství naše vývozce mléčných produktů a nabídli jim zprostředkování obchodních kontaktů v zemích mimo EU přes české ambasády a agenturu CzechTrade.

 

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Přílohy