KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Jurečka připomněl loňský růst živočišné výroby o 10 procent na 51,6 miliardy korun

26/06/15
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

25.6.2015

Tisková zpráva – Chovatelské technologie, veterinární a reprodukční techniku, krmiva a zemědělské stroje představuje ode dneška na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky a Národní výstavě Myslivosti v Brně na 200 českých a zahraničních vystavovatelů. Ministr zemědělství Marian Jurečka při zahájení zdůraznil, že živočišná výroba patří k jeho prioritám, protože napomáhá k udržení a rozvoji života ve venkovských oblastech a zajišťuje pracovní místa v regionech.

 „Dobrou zprávou je, že například loni po dlouholetém poklesu začala živočišná výroba opět růst. Její produkce v roce 2014 vzrostla oproti předchozímu roku o 10 procent na 51,6 miliardy korun. Tento trend se snažíme podpořit dotacemi, aktuálně jsme například dvojnásobně navýšili národní dotace na chov dojnic. Hlavní podíl na zachování živočišné výroby však mají chovatelé, bez jejichž práce a často i nadšení by tento obor nemohl existovat,“ řekl ministr Marian Jurečka.

V expozici Ministerstva zemědělství se Odbor živočišných komodit zaměřuje na činnost na úseku chovu skotu, prasat, ovcí a koz, drůbeže a dalších hospodářských zvířat. Jeho pracovníci budou zájemce informovat také o dohledu nad plněním Plemenářského zákona a nad vedením a využíváním údajů ústřední evidence hospodářských zvířat. Odborníci ze Sekce lesního hospodářství MZe poskytnou informace laickým návštěvníkům i praktické informace vlastníkům lesů. V expozici MZe budou mít lidé možnost se seznámit i s prací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Na jeho pracovníky se mohou obracet návštěvníci s dotazy na problematiku cross-compliance a Program rozvoje venkova.

Největší přehlídka živočišné produkce v České republice, která se koná každé dva roky, klade důraz na prezentaci hospodářských zvířat, doprovodné programy spojené s živočišnou výrobou, technologii pro chov hospodářských zvířat, pro výrobu krmiv, inseminační a reprodukční techniku, genetiku, diagnostické a léčebné přípravky, laboratorní a veterinární techniku apod. Výstava, která potrvá do 28. června, je u odborné i laické veřejnosti oblíbená. Výstavní areál v době akce navštíví bezmála 45 tisíc lidí.

 

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství