KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo zemědělství v Bruselu doporučilo zjednodušit některé podmínky u přímých plateb

18/03/15
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

17.3.2015

Tisková zpráva – Společná zemědělská politika a možnosti jejího zjednodušení, aktuální situace a trendy v mlékárenském sektoru v EU patřily k tématům bruselského jednání Rady pro zemědělství a rybářství. Na programu měli ministři také návrh nařízení o ekologické produkci a označování ekologických produktů a problematiku mezinárodního zemědělského obchodu.

„Dlouhodobě podporujeme zjednodušení evropské legislativy. Domníváme se, že jednoduchá a transparentní pravidla jsou důležitá pro růst efektivnosti a konkurenceschopnosti evropského zemědělství. V této souvislosti jsme vytipovali několik klíčových oblastí, které je potřeba zjednodušit,“ řekla náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková, která vedla českou delegaci.

U přímých plateb Ministerstvo zemědělství doporučuje zjednodušit podmínky způsobilosti pro některé režimy, zejména aktivního zemědělce, mladého zemědělce a ozelenění. Navrhuje také snížení administrativní a kontrolní zátěže v rámci ozelenění a dobrovolné podpory vázané na produkci a dále větší flexibilitu pro jednotlivé členské státy v rámci nastavení přímých plateb, například u degresivity.

Ministři zemědělství jednali také o situaci v mlékárenském sektoru. Ruské sankce a přebytek mléka v EU způsobily tlak na snižování jeho ceny. Podle informací Evropské komise se však v poslední době situace na trhu s mlékem začíná zlepšovat a ceny začínají růst. Česká republika na pondělním jednání vyjádřila pochybnosti ohledně možnosti rozdělení pokut za překročení mléčných kvót až do tří bezúročných splátek, protože jej považuje za zásah do dlouhodobě dohodnutých podmínek ukončení režimu mléčných kvót formou tzv. soft – landingu.

„U ekologické produkce požadujeme pravidelné každoroční kontroly, které zajistí řádné dodržování pravidel a zvýší důvěru spotřebitelů v ekologické produkty,“ uvedla náměstkyně Beneš Špalková.

V rámci pracovního oběda ministři hovořili o otázkách mezinárodního zemědělského obchodu.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe