KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ruské řetězce kvůli znehodnocení rublu zmrazí ceny brambor i cukru

27/02/15
viz. zdroj

Zdroj: www.idnes.cz

 

Kvůli znehodnocení rublu se ruské řetězce domlouvají na zastropování cen u „sociálně důležitých“ potravin. Mezi nimi jsou třeba brambory, cukr, zelí či kuřata. Inflaci v zemi urychlily sankce Západu a Moskvy. S cenami bojují i na Ukrajině, kde některé obchody zavádějí limit na objem nakupovaných potravin.

Prezident Vladimír Putin navštívil po uvalení sankcí moskevský obchod s potravinami. | foto: Reuters

Jakmile dohodu mezi ruskými řetězci schválí ruský protimonopolní úřad, ceny budou zmraženy na dva měsíce, napsal hospodářský list Vedomosti. Obchody k tomuto kroku prý přistupují víceméně dobrovolně, což u expertů budí naděje, že odložený „skok cen“ bude menší než v minulosti, kdy ceny zmrazovaly úřady.

Pojem „sociálně důležité potraviny“ podle listu zahrnuje dvě desítky položek, od brambor, cukru a soli přes jablka, mrkev, zelí, mléčné výrobky až po kuřata, skopové, vepřové a hovězí.

Zmrazení cen některých základních potravin už ohlásily některé řetězce, například Dixi, Metro Cash & Carry, anebo O’Key, a to zatím na měsíc.

Například v obchodech Dixi od 9. února neměla zdražovat pohanka, rýže, těstoviny, slunečnicový olej, máslo, mouka, pelmeně či mražené ryby. Firma navíc slibovala, že k dalšímu nejvyhledávanějšímu zboží si nepřirazí marži větší než 15 procent, respektive v některých případech bude marže nulová. Toto „moratorium“ se týkalo například cukru, soli či vajíček.

Růst cen v obchodech propukl vzápětí po zákazu dovozu západních potravin, kterým Rusko odpovědělo na západní sankce, zavedené po ruské anexi Krymu a po propuknutí proruské rebelie na východě Ukrajiny. Navíc rubl prudce oslabil.

Udržet ceny pod kontrolou se snaží i ruská prokuratura svými prověrkami. Jen v Moskvě koncem ledna prokurátoři odhalili, že ceny „ekonomicky neopodstatněně“ vzrostly na dvojnásobek a více u některých výrobků například v supermarketech Azbuka vkusa, Perekrjostok, Magnolia, Magnit, Billa, Spar i Dixi.

Spotřebitelská organizace Veřejná kontrola nedávno apelovala na zavedení potravinových lístků pro nejchudší vrstvy. O tom se v Rusku hovoří už delší dobu, po zavedení západních sankcí však lidé utrácejí za jídlo už polovinu výplaty. Dříve to bylo 36 až 40 procent. (více čtěte zde)

Ukrajinské obchody zavádějí limit na potraviny

V Kyjevě podle agentury UNN ceny základních potravin v posledních měsících také rychle rostou. Nově ale maloobchod začíná regulovat jejich prodej.

„V mnoha sítích supermarketů a hypermarketů hlavního města zavedli omezení na množství sociálně důležitých potravin, které si lze při jednom nákupu pořídit,“ napsala UNN.

V praxi omezení znamená, že kupříkladu lze najednou koupit nejvýše dvě lahve oleje, dva balíčky pohanky, tři až pět kilogramů mouky a obdobné množství cukru. „Na chleba, rýži, brambory, masné a mléčné výrobky se omezení nezavádějí, ale výběr tohoto zboží se v mnoha obchodech výrazně zmenšil,“ dodala agentura. Prodejci prý často zaplní regály výrobky jediné, vlastní značky, ve většině obchodů se však objevují i prázdná místa na pultech.

Autoři: Filip Horáček, ČTK

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ruske-retezce-zmrazi-ceny-vybranych-potravin-f4i-/eko-zahranicni.aspx?c=A150225_115203_eko-zahranicni_fih