KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Jurečka v Nitře: Proti ruským sankcím musí Evropa nadále postupovat jednotně

09/10/14
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

7.10.2014

Tisková zpráva – O možnostech reakce evropských států na ruské sankce dnes v Nitře na Slovensku jednal ministr Marian Jurečka s ministry zemědělství zemí Visegrádské skupiny a s resortními kolegy z Bulharska, Rumunska a Slovinska. Ministři hovořili také o ekologickém zemědělství a o podpoře živočišné výroby.

Ruské sankce a evropská reakce na jejich uvalení byly jedním z hlavních témat dnešního setkání ministrů zemědělství Visegrádské čtyřky spolu s Bulharskem, Rumunskem a Slovinskem.

„Vůči ruským sankcím musíme postupovat jako Evropská unie jednotně, abychom stabilizovali evropský trh. Je také nutné hledat odbytiště pro potraviny v nových destinacích mimo EU. Zároveň ovšem musíme více podporovat propagaci domácích produktů v jednotlivých zemích Visegrádské čtyřky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministři zemědělství se vzájemně informovali o tom, jak embargo zasáhlo jejich země a také diskutovali o možných způsobech, jak zmírnit jeho následky.

Na setkání v Nitře jednali zástupci zemědělství sedmi evropských zemí také o aktuálně projednávaném návrhu nařízení k ekologickému zemědělství. Evropská komise jím chce zpřísnit a sjednotit pravidla a zcela zakázat či výrazně omezit udělování výjimek z pravidel ekologického zemědělství.

„Iniciativu na zlepšení a vlastně i zpřísnění podmínek a pravidel ekologického zemědělství vítáme. Evropská komise by ale měla i nadále respektovat regionální odlišnosti členských států a stanovit dostatečně dlouhé přechodné období,“ uvedl ministr Jurečka.

Ministři se věnovali rovněž otázce podpory živočišné výroby s cílem vzájemně se informovat o konkrétních opatřeních přijatých za účelem její podpory.

Visegrádská skupina je aliance čtyř států Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Ministři zemědělství zemí Visegrádské čtyřky se scházejí několikrát ročně a jednají o aktuálních problémech evropského zemědělství. V posledních letech se stalo nepsaným pravidlem, že jsou k jednání zemí Visegrádu ministrů zemědělství zváni také zástupci Bulharska, Rumunska a Slovinska.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe